Poradnik

czyli co kupić i jak pielęgnować?

Phalaenopsis, czyli po prostu STORCZYK 😊

Jedna z najpiękniejszych roślin, jakie możemy mieć w domu. Nic dziwnego, że tak często po nią sięgamy. Naturalnie występuje w Azji południowo-wschodniej i Australii północnej. Jest epifitem, czyli rośliną rosnącą na drzewach. Nie jest jednak pasożytem – całkowicie samodzielnie odżywia się za pomocą fotosyntezy oraz przez pobieranie niezbędnych składników z wody deszczowej.

Gdzie postawić?

Planując umiejscowienie orchidei w domu , znajdź jasne miejsce z rozproszonym światłem. Jeśli zauważysz, że liście zaczynają żółknąć od nadmiaru światła, zwłaszcza w lecie, przesuń rośliny w trochę ciemniejsze miejsce.

Optymalna temperatura dla orchidei to 16-22 st.. Zbyt niska temperatura jest jedną z przyczyn opadania pąków. Z kolei zbyt wysoka, powyżej 22 stopni, odpowiada za skrócenie czasu kwitnięcia.

DSC_3951
DSC_3980

Jak podlewać?

Nawodnione korzenie storczyka są zielone. Podlewamy go dopiero , gdy korzenie w doniczce zaczynają robić się srebrzyste. Podlewanie polega na zanurzeniu w wodzie całej doniczki, aż do przykrycia kory. Orchidee należy oczywiście nawozić przy użyciu specjalnych preparatów i z zachowaniem zasad opisanych na etykiecie.

Nie przesadzamy orchidei w czasie kwitnięcia(!), aby uniknąć zniszczenia pędów i kwiatów.

Korzenie powietrzne magazynują wodę i sole mineralne. Jeśli nie jest to konieczne, nie należy ich obcinać.

A co , jak przekwitnie?

Gdy roślina przekwitnie, a pęd jest zielony, przytnij pęd w międzywęźlu, ok. 1 cm nad najwyższym węzłem. Z węzła po kilku tygodniach roślina powinna wypuścić nowy pęd.

Jeśli pędy uschły, obetnij je u nasady i przenieś roślinę do chłodnego jasnego pomieszczenia. Po kilku miesiącach wypuści nowy pęd.

DSC_3964

Nasza wiedza na temat pielęgnacji Storczyka pochodzi od najlepszych w Polsce fachowców – firmy JMP FLOWERS, z którą owocnie współpracujemy od wielu lat.

Jeśli macie jeszcze pytania – piszcie :
oxalis@onet.eu
Postaramy się odpowiadać w kolejnych artykułach😊.